Eesti elanike maksutahe

Viime igal aastal läbi üle-Eestilise maksutahte uuringu, millega mõõdame Eesti inimeste maksude alaseid teadmisi, hoiakuid ja norme ning nende muutumist.

MTA üks eesmärke on suurendada inimeste sisemist motivatsiooni vabatahtlikult maksude tasumiseks. See võimaldab riigi tulude laekumist ja maksuaugu vähenemist ilma järelevalvelisi meetmeid kasutamata. Maksukohustuse sisu ja maksude tasumise vajalikkus Eesti riigi toimimiseks peaks olema kõigile maksumaksjatele üheselt mõistetav.

Siiski mõjutavad elanike maksukäitumist mitmed aspektid:

  • teadmised ja hoiakud (arusaam riigieelarve täitmisest ning kulutamisest (avalikud teenused), maksusüsteemi ja järelevalve õigluse tajumine ja eripärad (maksumäär, maksude deklareerimise lihtsus);
  • psühholoogilised aspektid (teadmised maksustamisest, hoiakud, individuaalsed normid, maksudest kõrvalehoidumise võimaluste tajumine, õigluse taju, motivatsioon ning reeglitekohane käitumine);
  • maksuhalduri ja maksumaksja vaheline koostöö;
  • maksumaksja otsustusprotsessi mõjutavad tegurid (sissetuleku tegelik suurus, maksumäär, maksusoodustused, maksukontroll, kontrolli võimalused, karistused).

Uuringu eesmärk on välja selgitada 15–74-aastaste Eesti elanike hoiakud ja uskumused maksukäitumise, Maksu- ja Tolliameti tegevuse, maksualaste normide, riskide ja karistuste ning Eestis kehtiva maksusüsteemi kohta.

Uuring võimaldab hinnata viimaste aastate jooksul toimunud arenguid ning annab seeläbi MTA-le sisendi valdkonna edasiseks arendamiseks.

Viimati uuendatud 30.11.2023

Kas sellest lehest oli abi?