Ained postiga? Arvesta karistusega.

Internetikaubandus on kiire, mugav ja lihtne. Väga oluline on aga teada, mida ei tohi Eestisse postiga saata ega tellida. Keelatud kaupade üle piiri toimetamisel ootab sind ees rahatrahv, arest või lausa vanglakaristus.

Igal aastal oleme pidanud alustama uurimist mitme inimese suhtes, kes on tellinud internetist endale psühhotroopse toimeainega ravimeid nagu alprasolaam, buprenorfiin ja modafiniil.

Kõik need kuuluvad psühhotroopsete ainete nimekirja ning neid on Eestis lubatud ravimina kasutada ja osta vaid retsepti alusel.

Pea meeles – piiriülest kaubandust ja postipakke kontrollib toll, enne kauba tellimist tasub veenduda, kas see on Eestis lubatud!

tabletid
NARKOOTILISTE JA PSÜHHOTROOPSETE AINETE NIMEKIRJA KOOSTAB EESTIS SOTSIAALMINISTEERIUM
JA SEE ON LEITAV siit.

Posti- ja kullersaadetistes ei tohi saata ega tellida:

VEIP
suitsuvabasid tubakatooteid
(E-VEDELIKUD, MAITSESTAJAD, VEIPID, närimistubakas, nuusktubakas ja suukaudseks kasutamiseks mõeldud tubakas)
VERI
täisverd ja verekomponente
anaboolseid steroide
meditsiinilisel eesmärgil kasutamiseks ettenähtud rakke ja kudesid
LASKEMOON
relvi ja nende osi
laskemoona ja selle osi
GRANAAT
pisar- ja närvigaasi balloone
inertseid lõhkekehasid ja lahingumoona ning nende koopiaid,
sealhulgas näiteks inertseid granaate ja mürske ning nende koopiaid
KEEMIA
radioaktiivseid materjale
mürgiseid aineid

Ekslikult arvatakse, et tumeveebist ja internetist narkootikume ja psühhotroopseid aineid ostes on vahele jäämise võimalus väike, kuid tegelikkuses jätab iga elektrooniline suhtluskanal maha jälje.

Posti teel narkootikume ja psühhotroopseid aineid tellides pead arvestama, et ühel hetkel koputavad su uksele Maksu- ja Tolliameti uurijad ning karistused keelatud ainete ostmise ja müümise eest on karmid. Karistusseadustiku alusel on tegemist I astme kuriteoga.

Lisaks ära mine kunagi järele pakile, mida sa ise pole tellinud. Kurjategijad kasutavad oma jälgede peitmiseks sageli just noori, paludes neil väikse vaevatasu eest oma postipakile järele minna. Nii jääb noor vahele ja saab ka karistuse.

Uimastite tarvitamine toob endaga kaasa palju probleeme, sellega kaasnevad sõltuvus, vigastused, koolitee katkemine, passiivsus tööturul ning kuritegevus. Mõistlikum on mitte alustada.

Karistus postiga narkootikumide või psühhotroopsete ainete tellimise eest võib olla pikk vangistus

Rahatrahv kuni 1200 eurot

Kui tellitud narkootikumide kogus on väike, siis on väärteomenetluses karistuseks rahatrahv ja keelatud ainete konfiskeerimine.

2018. aastal sai Eeva Etioopiast erinevate postisaadetistega kokku üle 215 kg katataimi, mis sisaldavad narkootilist ainet. Tollideklaratsioonidel märkis Eeva kaubaks „Henna lehed“ ning plaanis need edasi saata Ameerikasse. Eevat karistati 900-eurose rahatrahviga ning taimed konfiskeeriti.

Kuni 10 aastat vangistust

Kui psühhotroopset ainet sisaldava ravimi kogus on suur ehk piisav vähemalt kümnele inimesele narkojoobe tekitamiseks, siis on tegemist esimese astme kuriteoga, mille eest on maksimaalne karistus 10 aastat vangistust.

34-aastane välisriigi kodanik tellis eelmisel aastal endale tarbimiseks 50 tabletti armodafiniili, mille Maksu- ja Tolliameti ametnikud konfiskeerisid. Varem kohtulikult karistamata isikule määrati aasta pikkune tingimisi vangistus.

Kuni 15 aastat vangistust

Kui narkootikume tellitakse mitmekesi või korduvalt, siis on võimalik maksimaalne karistus 15 aastat vangistust.

2020. aastal käitlesid Nikita (26), Edmas (25) ja Andrei (20) ebaseaduslikult ühises grupis suurtes kogustes amfetamiini, ecstasy tablette ja kokaiini. Narkootilised ained telliti läbi tumeveebi platvormi jakättetoimetamiseks kasutati kullerettevõtet. Nikita peab vanglas veetma 5 aastat ja 6 kuud. Edmasile määratud 5-aastasest vangistusest pidi ta kohe ära kandma 6 kuud. Andreid karistati 4-aastase vangistusega, millest tuli kohe ära kanda 5 kuud.

Viimati uuendatud 30.11.2022

Kas sellest lehest oli abi?