Aita TSD esitamine kergemaks teha: MTA kutsub väikeettevõtteid testima lihtsustatud TSD vormi prototüüpi

01.03.2021 | 11:15

Uudis
    • Jaga

Maksu- ja Tolliamet (MTA) on väikeettevõtetele mõeldes välja töötamas tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni lihtsustatud vaadet ning kutsub raamatupidajaid ja ettevõtjaid selle prototüüpi testima.
 

Teenuse prototüübi leiab SIIT . Tagasisidet ja ettepanekuid ootab MTA prototüübi kohta kuni 12. märtsini MTA kodulehel.

MTA tulu- ja sotsiaalmaksu kohustuse täitmise teenusejuhi Külli Külm-Kivistiku sõnul on tänane tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsioon TSD ülesehituselt detailirohke ning ei ole seetõttu väikeettevõtjate jaoks kuigi mugav kasutada. Seepärast töötatakse välja sama vormi lihtsustatud vaade.

„Paljud väikeettevõtjad ei kasuta suuremat osa deklaratsioonis olevatest väljadest, kuna neil ei ole vaja igakuiselt deklareerida kulusid või maksusoodustust andvaid õigusi. Sageli deklareeritakse ainult töötajatele tehtavaid väljamakseid,“ ütles Külm-Kivistik. „MTA üks prioriteete on lihtsate ja mugavate e-teenuste pakkumine ning just seetõttu oleme deklaratsiooni arendamas. Palume siin aga sihtrühmalt ehk väikeettevõtjatelt abi ja tagasisidet, et uus ja lihtsustatud deklaratsiooni vaade vastaks just nende vajadustele.“

Lihtsustatud TSD vaatel saab andmed deklareerida ühel lehel, seejuures just neid andmeid, mida väikeettevõtjad igakuiselt deklaratsiooni esitades kõige rohkem kasutavad: näiteks töötasu andmed, dividendide väljamaksed jne. Lisaks on uue võimalusena juurde toodud töötasu sisestamine netosummas, mille MTA arvutab ümber brutosummaks ja näitab vastavalt sellele ka maksukohustused. Kui ettevõtjal on vajadus esitada rohkem andmeid, saab ta mugavalt minna TSD nö tavavaatesse ja kasutada seda. „Esitaja saab ise valida, kas alustab TSD täitmist tava- või lihtsustatud vaatest,“ lisas Külm-Kivistik.

Uus, lihtsustatud TSD vaade on kavas klientidele avada 2023. aasta alguses. TSD-d esitab MTA-le igal kuul ligi 95 000 isikut, sellest 86% on väikeettevõtjad.​

Maksu- ja Tolliamet