Sa oled siin

MTA tuletab noortele meelde: Ümbrikupalk ei tööta sinu kasuks!

16 juuni 2020
MTA kampaania
MTA kampaania

Maksu- ja Tolliamet (MTA) alustas tänasest kampaaniaga, millega tuletab suveks tööd otsivatele noortele meelde „mustalt“ töötamise varjupooli.

„Suvel soovivad paljud õppivad noored minna kuuks või paariks tööle, et teenida raha ja saada kogemusi. Kuid just hooajatöödel ning noorte seas on keskmisest suurem risk, et neile võidakse pakkuda kas osa või kogu palk ümbrikus,“ ütles MTA maksuauditi osakonna valdkonna juht Oscar Õun.

„Kui oled nõustunud, et saad töötasu mitteametlikult, võtad mitmeid riske – näiteks ei saa olla kindel, et saad kokku lepitud töötasu kätte, haigestumise korral on väiksem haigushüvitis või pole seda üldse, sulle ei laiene töötaja seaduses ette nähtud õigused, loobud võimalusest saada õiglast vanemahüvitist,“ loetles Õun. „Lisaks on maksuametil võimalus maksmata jäänud tulumaks välja nõuda ka töötajalt.“

MTA kontrollid näitavad, et just suvekuudel suureneb ümbrikupalga maksmisega seotud rikkumiste hulk. Näiteks mullu oli aasta keskmine selliste rikkumiste hulk keskmiselt 5,9 protsenti kontrollitud isikutest, juunikuus oli aga korrektselt tööle vormistamata ja seega ka maksud tasumata koguni 12,7 protsendil kontrollitud töötajatest.

Samuti näitab MTA tellitud maksutahte uuring, et just noored on nii oma teadmistelt kui ka hoiakutelt ümbrikupalgale keskmisest vastuvõtlikumad. Vaid 60 protsenti 15-24 aastastest arvab, et „mustalt“ töötamine on vale.

Ümbrikupalk on Eestis jätkuvalt suurim maksuprobleem, mille tõttu kaotas Eesti riik eelmisel aastal hinnanguliselt 134 miljonit eurot maksuraha. Hinnanguliselt saab töötasu nö ümbrikus 6% töötajatest ja ca 25% Eesti ettevõtetest maksab töötajatele osaliselt ümbrikupalka.

Lisainfot, miks ümbrikupalga saamist vältida ja kuidas kontrollida, kas tööandja on usaldusväärne, leiab MTA veebist teemalehelt  www.emta.ee/umbrikupalk

Veel uudiseid samal teemal

19.10.2020

MTA veebiseminar „Maksukäitumise hinnangud – ettevõtja ja raamatupidaja abimees”

Maksu- ja Tolliamet korraldab 28. oktoobril kell 10.00-11.00 veebiseminari  teemal „Maksukäitumise hinnangud – ettevõtja ja raamatupidaja abimees”. Seminar toimub veebikeskkonnas Zoom ja koolitajateks on Maksu-ja Tolliameti ametnikud.

30.09.2020

Saabub eraisikute tulumaksu juurdemaksmise ja maamaksu tasumise tähtaeg

Homme, 1. oktoobril on maamaksu teise osa ning tuludeklaratsiooni alusel juurdemaksmisele kuuluva tulumaksu tasumise tähtaeg.