Sa oled siin

MTA tuletab meelde: metsatehingutest tuleb õigeaegselt teada anda

22 detsember 2020

Maksu- ja Tolliamet (MTA) tuletab meelde, et 10. jaanuariks peavad kõik raieõigust ja metsamaterjali ostnud või müünud isikud esitama metsatehingute teatise.

Tänavuse aasta kohta käivaid teatisi kasutatakse esmakordselt tuludeklaratsiooni eeltäitmiseks, mis tähendab, et metsamüügist saadud tulu on varasemaga võrreldes oluliselt lihtsam deklareerida.

Teatiste alusel müüsid eelmisel aastal raieõigust ja metsamaterjali ligi 3750 füüsilist isikut, kusjuures metsamaterjali maht oli 3,56 miljonit tihumeetrit ja tehingute kogusumma ligi 50 miljonit eurot. Metsamüüjate osakaal oli suurim Harjumaal (14,7%), Võrumaal (11,6%), Tartumaal (10,7%), Pärnumaal (7,5%) ja Viljandimaal (5,9%).

„Kahjuks näitab statistika, et paljud jätavad teatise esitamata, näiteks mullu jätsid õigeks kuupäevaks teatise esitamata ligi 2000 füüsilist isikut,“ ütles Maksu- ja Tolliameti maksuauditi üksuse juht Erkki Paulus. Deklareerimata metsamaterjali pealt tekib riigil aastas maksukahju ligi 2,3 miljonit eurot (2018. aasta näitel). „Maksu- ja Tolliamet saadab meeldetuletused isikutele, kes õigeaegselt ehk 10. jaanuariks ei ole teatist esitanud. Kui isik jätab metsatehingud siiski teavitamata ning metsamüügist saadud tulu deklareerimata, tuleb MTA-l esitada lisapäringuid või teha kontrolle,“ lisas Paulus.

Metsatehingu teatist saab esitada kas elektrooniliselt e-MTAs või pabervormil. Teatist ei pea esitama, kui aastas müüdud või ostetud metsamaterjali kogus on alla 20 tihumeetri ning tulu võib kanda otse tuludeklaratasioonile. Samuti ei pea teatises deklareerima puitu, mis on ostetud välisriikidest või mis on juba töödeldud. Pikemalt saab lugeda metsatehingute teatise esitamise kohta siit: https://www.emta.ee/et/eraklient/maa-mets-soiduk-kutus-hasartmang/metsatehingute-teatise-esitamine   

Veel uudiseid samal teemal

09.12.2020

Eesti inimeste soov makse maksta kasvas teist aastat järjest

Eesti inimeste maksutahe paranes teist aastat järjest, selgus Maksu ja Tolliameti (MTA) tellimusel valminud avaliku arvamuse uuringust. Suur osa Eesti elanikest leiab, et maksude maksmine on tema kui kodaniku tähtis kohus – selle väitega nõustus täielikult või osaliselt 93% vastanutest. Kolmveerand eestimaalastest tunneks end halvasti, kui jätaks maksud tasumata. „Musta töö“ tegemisse suhtub täiesti taunivalt 39% vastanutest, ent viiendik ei näe selles probleemi.

17.11.2020

Palume tööandjatel kontrollida töötajate teise samba pensionimaksete jätkamist

Teise samba maksete ajutise peatamise avalduse on esitanud 9575 inimest, nende makse sambasse peatub detsembrist kuni uue aasta septembrini. Tööandjad peavad enne detsembris palga maksmist kindlaks tegema, kas nende töötajate makse jätkub või ei. Seda saab teha Pensionikeskuse kaudu.