Sa oled siin

MTA töötajad tabasid 9,6 miljonit salasigaretti

21 september 2020

 

Maksu- ja Tolliameti (MTA) uurimisosakonna Lõuna talituse töötajad avastasid kontrolli käigus veoauto haagisest 9,6 miljonit salasigaretti.

MTA töötajad pidasid 17. juunil Valgamaal, Tõrva vallas asuvas maanteeristis kinni Lätist saabunud Eesti numbrimärkidega veoauto ning leidsid kontrolli käigus selle haagisest 9,6 miljonit Valgevene maksumärkidega sigaretti „Winston Blue“ ja „Winston Classic“. Kui see sigaretikoorem oleks jõudnud Eesti salaturule, oleks riigil ainuüksi aktsiisimaksudena jäänud saamata ligi 1,4 miljonit eurot.

Asjaolude selgitamiseks alustati kriminaalmenetlus, mida juhtis Lääne ringkonnaprokuratuur. Veoautot juhtinud isik mõisteti lisaks süüdi maksukohustuse varjamises ja tagastusnõude alusetus suurendamises ning kokku määrati talle karistuseks 3 aastat vangistust 5 aastase katseajaga. Lisakaristusena ühingute juhtorganites tegutsemise keeld kolmeks aastaks.

„Lisaks  vangistusele ja pikale katseajale on oluline karistusõiguslik mõju lisakaristusel. Lisakaristuse eesmärk on aus ja usaldusväärne ettevõtluskeskkond,“ ütles süüdistatavaga karistuskokkuleppe sõlminud prokurör Helga Aadamsoo. „Sõnum on see, et ebaausate skeemide loomine või neis osalemine ei tohi ära tasuda ning sellise tegevuse jätkamine peab olema võimalikult keeruline,“ selgitas prokurör.

Sellel aasta esimeses pooles on MTA töötajad tabanud kokku 23,5 miljonit salasigaretti, võrdluseks tabati 2019. aastal kokku 16,3 miljonit salasigaretti.

„Poolaastal tabatud salasigarettide suure koguse taga on tänavused mahukad üksikjuhtumid - lisaks ühe juhtumiga tabatud 9,6 miljonile salasigaretile, avastasime juunis veel 3 miljonit, aprillis 1,7 miljonit ja jaanuaris 7,92 miljonit salasigaretti,“ ütles MTA peadirektori asetäitja Rivo Reitmann.

„Maksu- ja Tolliameti ülesanne on kaitsta ühiskonda ja majandust ning järjepideva professionaalse töö tulemusena näeme igal aastal salasigareti turu osakaalu pidevat langust. Seda kinnitab ka Eesti Konjunktuuriinstituudi salaturu uuring, mille kohaselt moodustasid illegaalsed sigaretid eelmisel aastal kogu sigarettide siseturumahust hinnanguliselt 12–15%, mis on viimase kümne aasta madalaim tase,“ lisas Reitmann.

Reitmanni sõnul leidub kahjuks siiski ka neid, kes usuvad, et kuritegevus tasub ära ning sellisel juhul annab MTA selge vastupidise sõnumi. „Teeme oma tööd nii piiril kui ka sisemaal, et salasigaretid ei jõuaks Eestis mustale turule ning meid ei kasutataks transiitriigina, et transportida salasigarette teistesse Euroopa Liidu riikides," ütles ta.

Veel uudiseid samal teemal

27.05.2021

MTA ametnikud tabasid Tallinna Vanasadamast suures koguses kokaiini

Maksu- ja Tolliameti (MTA) töötajad pidasid eelmisel laupäeval, 22. mail Tallinna Vanasadamas kinni väikebussi, millest avastatud pakendid reageerisid kokaiini kiirtestile.

22.04.2021

Salasigarette liigub Eestis kaks korda vähem kui Lätis ja Leedus

Uuringufirma Nielsen kohaselt langes 2020. aasta neljandas kvartalis maksumärgistuseta sigarettide osakaal Eestis 0,4 protsendi võrra, ulatudes 9,5 protsendini.