Sa oled siin

MTA: Tööjõumaksude tasumine aprillis oluliselt ei langenud

18 mai 2020

Aprillikuu eest deklareeritud ning tasutud tulu- ja sotsiaalmaksu summadest järeldub, et ehkki möödunud kuu oli ettevõtetele keeruline, ei ole tööjõumaksude tasumine märtsikuuga võrreldes veel langenud. Küll aga on ligi 4600 ettevõttel deklaratsioon veel esitamata.

Maksu- ja Tolliameti (MTA) peadirektor Valdur Laid rõhutas, et ettevõtjad peaksid esitama deklaratsioonid õigeaegselt ka siis, kui maksude tasumisega on raskusi.

„Vastasel juhul ei ole võimalik maksuvõlga ajatada, taotleda ajatamisel intressilt kuni 100-protsendilist soodustust ning saada ka osa riigi toetusmeetmetest,“ ütles Laid. „Ajatamise avaldus tasub ära teha esimesel võimalusel, sest nende läbivaatamine võtab aega. Eriolukorra lõpuga seoses aga kohustab seadusandlus meid alustama ajatamata maksuvõlalt intressi arvestamist ja võla sisse nõudmist.“

Tänahommikuse seisuga oli tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni (TSD) esitanud 87 600 ettevõtet, kellest 71 600-l tuli tasuda makse. Nendest 85% on maksud praeguseks tasunud, võlgu on jäädud kogusummas 42 miljonit eurot. Võrreldes märtsikuuga on tasutud maksusumma 5 miljoni euro võrra väiksem ja eelmise aasta aprilliga võrreldes 63 miljoni euro võrra väiksem.

MTA strateegilise analüüsi valdkonna peaspetsialisti Imbi Kaunismaa sõnul on olukord märtsikuu deklareerimistega võrreldes üsna sarnane. „Ootame veel paljude ettevõtete deklaratsioone ja maksude tasumisi, seega kuu lõpuks on seis kindlasti tänasest parem,“ lisas ta.

Suurimad tööjõumaksude võlad kogusumma poolest on töötlevas tööstuses (eeskätt metalli- ja puidutööstus – kokku üle 9 miljoni euro), infos ja sides (suured programmeerimisettevõtted ja meediamajad – 4,4 miljonit eurot) ning haldus- ja abitegevuses (büroode haldus ja tööhõive – 4,1 miljonit eurot).

Kõige enam ehk 56% on deklareeritud tööjõumaksudest tasumata majutus- ja toitlustusettevõtetel. Järgnevad haldus- ja abitegevus, kus on laekumata 21% tööjõumaksudest ning põllumajandus, kus on tasumata 14% tööjõumaksudest.

Maakondade lõikes on suurim tasumata tööjõumaksude osakaal Võrumaa, Jõgevamaa, Saaremaa ja Läänemaa ettevõtetel (kõigil 10%).

Töökohtade arv ja palgafond vähenes kõige enam majutus- ja toitlustussektoris, kus võrreldes märtsikuuga oli töökohti kümnendiku võrra vähem ja palgafond vähenes 44% (töötukassa toetust arvestades 19%). Kunsti ja meelelahutuse valdkonnas on sarnaselt kümnendiku võrra vähem töökohti, kuid sektori palgafond vähenes 21% võrra (töötukassa toetust arvestades 16%).

Pressikonverentsi slaidid täpsema statistikaga (679.7 KB, PDF)

Ülevaatlik graafiline materjal tööjõumaksude laekumisest

Veel uudiseid samal teemal

29.05.2020

MTA: Eesti-sisene müük langes aprillis ligi viiendiku võrra

Eesti ettevõtete siseriiklik müük langes aprillis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 19,9% ehk 738 miljoni euro võrra, selgub Maksu- ja Tolliametile (MTA) esitatud aprillikuu käibemaksudeklaratsioonidest.

28.05.2020

MTA avastas Lääne- ja Raplamaa ehitustelt 13 „mustalt“ töötajat

20. ja 26. mail kontrollisid Maksu- ja Tolliameti (MTA) audiitorid Läänemaa ja Raplamaa üheksat ehitusplatsi. Neljalt objektilt leiti kokku 13 töötamise registrisse kandmata ehk „mustalt“ töötavat inimest, nende hulgas oli neli Eestis seadusliku aluseta töötavat Ukraina kodanikku.