Sa oled siin

MTA: Eesti-sisene müük langes aprillis ligi viiendiku võrra

29 mai 2020

Eesti ettevõtete siseriiklik müük langes aprillis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 19,9% ehk 738 miljoni euro võrra, selgub Maksu- ja Tolliametile (MTA) esitatud aprillikuu käibemaksudeklaratsioonidest.

Enim langes müük majutuses ja toitlustuses (77%) ning kunsti ja meelelahutuse valdkonnas (75%). Suured olid langused ka mootorsõidukite jae- ja hulgimüügis (46,9%), tervishoius ja sotsiaalhoolekandes (42,9%) ja muudes teenindavates tegevustes (41,1%).

Ettevõtted on aprillikuu eest riigile käibemaksu võlgu kokku 16 miljonit eurot. Kõige keerulisemas olukorras on majutuse ja toitlustuse sektor, kus deklareeritud käibemaksust on tasumata 42%. Järgnevad veondus ja laondus (18%) ning muud teenindavad tegevused (16%).

Maakondade kaupa vaadates on pilt üsna ühtlane. Jõgevamaa ettevõtted on jätnud tasumata 18,2% deklareeritud käibemaksust, Saare maakonna ettevõtted 13,9% ja Ida-Viru maakonnas 13,2%.

26. mai seisuga olid ettevõtted aprillikuu eest esitanud 91 000 käibemaksudeklaratsiooni. Neist 47% deklareeris tasumisele kuuluvat summat kokku 242,2 miljonit eurot, mis on 48 miljoni euro võrra vähem kui eelmisel kuul (märts 2020) ja 57,5 miljoni euro võrra vähem kui eelmise aasta samas kuus (aprill 2019).

Esitamata on veel 5200 käibemaksudeklaratsiooni. MTA tuletab meelde, et deklaratsioon tuleb esitada ka siis, kui kohe ei ole võimalik makse tasuda. Õigeaegselt esitatud deklaratsioonid on eelduseks, et taotleda maksuvõla ajatamist ja madalamat intressi, ajatamine on aga vajalik võla sissenõudmise alustamise vältimiseks.

Lisainfo ja graafiline materjal aprillikuu käibemaksu deklareerimise ja tasumise kohta on leitav siit: https://www.emta.ee/sites/default/files/kontaktid-ja-ametist/uudised-pressiinfo/pressimaterjalid/kmd_26.05.2020.pdf (123.91 KB, PDF)

Veel uudiseid samal teemal

29.06.2020

Tänasest saavad ettevõtjad vaadata, millisena nad MTA jaoks paistavad

Maksu- ja tolliamet (MTA) pakub 29. juunist ettevõtjatele maailmas ainulaadset e-teenust „Maksukäitumise hinnangud“, mis on ettevõttele abivahendiks oma maksuasjade korrashoidmisel. Rakenduse kaudu näeb ettevõtja, millisena tema ettevõte MTA jaoks paistab ning kas MTA hinnangul on tema esitatud andmetes puudujääke. Teenuses antakse puuduste parandamiseks ka konkreetsed juhtnöörid.

19.06.2020

MTA: ettevõtted tasusid maikuu eest tööjõumakse õigeaegselt, aga töökohti jäi vähemaks

Ettevõtted on eriolukorra järgselt asunud tööjõumakse õigeaegselt tasuma, järeldub Maksu- ja Tolliametile (MTA) maikuu eest deklareeritud ning tasutud tulu- ja sotsiaalmaksu summadest. Samas vähendati jätkuvalt töökohti.