Sa oled siin

Jõulukuul andsid tolli avastustes tooni tooteohutuse tingimustele mittevastavad kaubad

14 jaanuar 2014

Mullu detsembris viisid maksu- ja tolliameti ametnikud piiridel läbi 2113 tollikontrolli, millest 1522 olid tulemuslikud. Kuu jooksul peeti kinni 494 255 sigaretti ja absoluutarvestuses 1041 liitrit piiritust. Tooteohutuse tingimustele mittevastavat kaupa avastati 1703 ühikut.

Maanteekontrollide käigus avastati kolm rikkumist. Tubaka- ja alkoholikäitlejaid kontrolliti kokku 30 korral, rikkumisi leiti 17 juhul. Keeldude ja piirangutega seotud juhtumitest võib välja tuua järgmised: 49 juhul ei lubatud vabasse ringlusse mittevastavaid ravimipreparaate, reisijate kontrollimisel tuvastati 53 juhul keeldude ja piirangutega kaupasid. Intellektuaalset omandit rikkuvat kaupa avastati 156 ühikut. Kütusekäitlejate (sh tanklate) kontrollimisel nõuetele mittevastavat kütust ei avastatud.

Maksu- ja tolliameti tollikorralduse osakonna juhataja Urmas Koidu hinnangul on avastuste järgi selgelt näha, et tooteohutuse valdkonna rikkumiste arv on kasvutrendis. „See on osalt seletatav sellega, et inimesed ostavad üha rohkem kaupasid interneti kaudu välismaalt, kus need on tihtipeale märkimisväärselt odavama hinnaga. Kuid väga odava hinna põhjuseks on paraku tihtipeale asjaolu, et kaup on võltsitud või ebakvaliteetne. Seda näitab ka intellektuaalset

omandit rikkuvate kaupade avastuste osakaalu kasv,“ rääkis Koidu.
Tooteohutuse alased rikkumised tähendavad lihtsustatult öeldes seda, et tooted ei vasta Euroopa Liidus kehtestatud nõuetele, sisaldavad ohtlikke ja mürgiseid aineid või puudub vastav info toote kohta sootuks.

Koidu sõnul on maksu- ja tolliameti ülesandeks kaitsta siseturgu ja takistada ohtlike ja keelatud kaupade pääsemist Eestisse ja Euroopa Liitu. „Kõik tooteohutuse nõuetele mittevastavad tooted peab amet piiril kinni ja need saadetakse tagasi või hävitatakse,“ rääkis Koidu. „Kauba tellijale keegi tekkinud kulusid ei hüvita, seega tuleks enne mingi toote tellimist kindlasti uurida selle vastavust ELi nõuetele.“
Näiteks saabus Eestisse 1440 päikesepatareidel töötavat plastiklille, mille puhul tolliregulatsioonide ja paberite mõistes oli tegemist mänguasjaga, kuid mis oma olemuse tõttu ei vastanud mänguasjadele esitatud nõuetele ja seetõttu ei saanud neid vabasse ringlusse lubada. Nimelt peab mänguasjadele olema enne turule laskmist paigaldatud kõigile nõuetele vastav ja selge vastavusmägis (СЄ-märgis). 

Samuti ei lubatud vabasse ringlusse Lätist saabunud mängu kiirpaate, mida oli 40 tükki. Kaupa üritati kõigepealt importida Euroopa Liitu Läti kaudu, kus neid samuti vabasse ringlusesse ei lubatud. See juhtum on hea näide selle kohta, et nõuded Euroopa Liidus kehtivad igal pool ühtemoodi ja pole mõtet erinevate riikide kaudu keelatud kaupade sissetoomisel õnne proovida - info liigub ametite ja riikide vahel operatiivselt.
Kinni peeti ka ohtlikumat kaupa, milleks olid asbesti sisaldavad pidurilindid, kokku 100 ühikut. ELis on aga keelatud toota, turule viia ja kasutada asbestikiude ja tooteid, millesse on sihipäraselt lisatud asbestikiude: kroküdoliit, amosiit, antofülliit, aktinoliit, termoliit, krüsotiil.

Muudest avastustest:
Detsembri alguses avastasid Lõuna liikuvkontrolli ametnikud Tartus 85 karpi mokatubakat kogukaaluga 1705 g. Mokatubakas peeti kinni ja seda vallanud 21-aastase noormehe suhtes alustati väärteomenetlus.

2. detsembril peatasid maksu- ja tolliameti töötajad Tallinnas, Peterburi teel Lätis registreeritud kaubiku, mille kontrollimisel avastati kaubikust 38 25-liitrist kanistrit piiritusega. Ekspertiis tuvastas, et tegemist on osaliselt denatureeritud piiritusega. Kaubikuga koos liikus ka saateauto, mida juhtinud Läti kodanik tunnistas piirituse temale kuuluvaks.

6. detsembril tundis maksu- ja tolliameti narkokoer huvi kahe reisija vastu, kes olid suundumas Tallinna Sadamas Helsingisse väljuvale laevale. Ühe mehe juurest avastati 1,2 grammi rohekaspruuni taimset puru ja teise mehe pagasist leiti 2 etiketita plastpudelikest (ca 0,25 ml) valge vedelikuga, mis isiku sõnul oli metadoon. Samuti leiti pisike pudelike vedelikuga, mis reageeris positiivselt GHB kiirtestile. Sama mehe sokisääres oli ka kasutatud süstal.

17. detsembril saabus Venemaalt läbi Koidula tollipunkti Eestisse kaubik Ford Transit, mida otsustati põhjalikumalt kontrollida. Põhjaliku tollikontrolli käigus avastati kaubaruumi seinte sisse katte taha peidetuna Valgevene maksumärkidega sigaretid Fest 7, kokku 20740 tükki.

22. detsembril kontrollisid tolliametnikud Tallinna sadamas A terminalis Soome suunduvaid reisijaid. Kahe meesterahva juurest leiti 3 teleskoopnuia. Samal päeval leidsid ametnikud D terminalis samuti Soome suundunud meesterahva juurest kasteedi. Relvaseaduse kohaselt on külmrelvad nagu kasteet, kasteetnuga, torketääk, teleskoopnui, teraspiits ja ka muud spetsiaalselt kehavigastuste tekitamiseks valmistatud esemed tsiviilkäibes keelatud.
Jõulude eel kontrollisid maksu- ja tolliametnikud Moskva-Tallinn reisirongi, mille ühest vagunist leiti vagunisaatja abiruumist, külmutuskapi tagant must kilekott sigarettidega. Kilekotis oli 5400 sigaretti.

Aasta viimasel päeval saabus Narva tollipunkti kaudu Eestisse sõiduauto, mille tagumiste istmete seljatugedest leiti 5000 deklareerimata sigaretti.

14. jaanuar 2014

Veel uudiseid samal teemal

18.06.2020

MTA töötajad tabasid üle 3 miljoni salasigareti

Möödunud nädalavahetusel avastasid Maksu- ja Tolliameti (MTA) töötajad Paldiski sadamas tollikontrolli käigus veoauto koormast 3 160 000 salasigaretti.

18.06.2020

MTA töötajad tabasid üle 3 miljoni salasigareti

Möödunud nädalavahetusel avastasid Maksu- ja Tolliameti (MTA) töötajad Paldiski sadamas tollikontrolli käigus veoauto koormast 3 160 000 salasigaretti.