3 kõige olulisemat põhjust, miks keelduda ümbrikupalgast

Sul on vähem õiguseid

Kui töötad mitteametlikult ehk mustalt ja võtad vastu ümbrikupalka, on tööandjal sinu üle võim.

Ta ei pea andma sulle puhkust, maksma puhkuserahasid või tasuma hüvitist, kui sa haigeks jääd. Ta võib seda teha, aga ei pea.

Ametlikult töötades on need kõik sulle garanteeritud. Ümbrikupalga puhul sõltub isegi palga saamine tööandja armust.

Sa ei saa ametlikku töökogemust

Ümbrikupalgaga ei pea tööandja sind ametlikult tööle registreerima. Nii ei jää sellest maha ühtegi ametlikku jälge. Unistuste tööni jõudmisel on aga iga eelnev kogemus oluline verstapost sinu CV-s.

Seda, kas sind on töötajaks registreeritud, saad kontrollida Maksu- ja Tolliameti e-teenuste keskkonnas e-MTA.

Sisenen e-MTAsse

Makse pead ikka maksma

Kui tööandja on maksnud Sulle ümbrikupalka, siis ei ole ta seda ka deklareerinud. Kui saad ümbrikupalka, pead selle ise deklareerima ja tasuma sellelt tulumaksu. Loe, mida pead töötajana teadma ümbrikupalka vastu võttes.

Seda, kas tööandja on sinu palgalt maksud tasunud, saad kontrollida e-MTAs.

Minu sissetulekud e-MTAs

Märka punaseid lippe enne tööle asumist!

Italian Trulli  Tööandja taust on kahtlane

Enne tööle asumist on oluline tunda oma tööandjat ja teada tema tausta. Nii saad teada, kas ta on usaldusväärne.

Tööandja tausta on võimalik kontrollida näiteks e-äriregistrist,
e-krediidiinfost, inforegistrist, Maksu- ja Tolliameti kodulehelt. Muidugi on ka hea mõte guugeldada, sotsiaalmeediast infot otsida või uurida erinevaid avalikke andmebaase (nt teatmik.ee).

Italian Trulli  Tööandja ei taha vormistada kirjalikku töölepingut

Tööleping peab olema vormistatud enne tööle asumist. Tööta alati ainult kirjaliku töölepinguga, kus on mustvalgel kirjas nii töötaja kui tööandja õigused ja kohustused, töötasu suurus ning ülevaade töökohustustest. Ainult kirjalikult sõlmitud tööleping aitab tagada sinu õigusi juba esimesest tööpäevast. Ära lase end eksitada ettepanekutest teha leping suuliselt, kunagi hiljem või tagantjärele. 

Kirjalik tööleping annab sulle tugevama seljataguse juhuks, kui tööandja hakkab oma kohustusi rikkuma, ja võimalike töövaidluste korral oled paremal positsioonil kui juhul, mil sul ei ole korralikku lepingut sõlmitud. Samuti garanteerib kirjalik tööleping arstiabi, haigusrahad ja tulevikus ka pensioni.

Töö tegemiseks on võimalik sõlmida erinevaid lepinguid. Tutvu nendega Tööinspektsiooni lehel.

Italian Trulli  Tööandja ei vormista sind ametlikult tööle

Tööandjal on kohustus enne tööle asumist sinu töötamine registris registreerida. Seda, kas tööandja on sind ikka töötamise registrisse kandnud, saad ka ise kontrollida Maksu- ja Tolliameti e-teenuste keskkonnas e-MTA

Minu töötamised e-MTAs

Kui töötad töölepinguga ja su töötamine on registreeritud töötamise registris, saad õiguse ravikindlustusele, haigusrahale ja tulevikus pensionile. 

Italian Trulli  Tööandja ütleb, et esimene proovipäev on tasustamata

Sageli pakutakse esmalt n-ö võimalust tööd proovida ja öeldakse, et kui kõik sujub ja tööga hakkama saad, makstakse ka raha ja hiljem sõlmitakse leping. Selline pakkumine ei ole seadusega kooskõlas. Niipea, kui hakkad kellegi heaks tööd tegema, näiteks kliente teenindama või kaupa riiulitesse panema on see töö, mille eest pead saama tasu. Tasuta proovipäeva ei ole olemas! Ainult Eesti Töötukassa proovitöö teenus, mis kestab ühe päeva ja mille korraldamine käib Töötukassa kaudu, on töötajale võimalus tööd n-ö proovida.

Italian Trulli  Tööandja pakub täielikku või osalist ümbrikupalka

Ümbrikupalk on ebaseaduslik, sellega nõustumine jätab sind ilma mitmest olulisest hüvest. Näiteks ei saa õiglast vanemahüvitist, pangalaenu ega võib-olla õiglast palkagi. Samuti saad tulevikus palju vähem pensioni. Või kui juhtub nii, et sul tekib tööandjaga vaidlus, oled automaatselt nõrgemal positsioonil.

Ümbrikupalgaga ei pea tööandja sind ametlikult tööle registreerima. Nii ei jää sellest maha ühtegi ametlikku jälge.

Kui tööandja on maksnud Sulle ümbrikupalka, siis ei ole ta seda ka deklareerinud. Kui saad ümbrikupalka, pead selle ise deklareerima ja tasuma sellelt tulumaksu. Loe, mida pead töötajana teadma ümbrikupalka vastu võttes.

Italian Trulli  Pakkumine on liiga hea, et tõsi olla

Kui lihtsa töö eest pakutakse kolossaalset palka, tasuta elamist ja kõikvõimalikke muid soodustusi, tasub olla  skeptiline. Uuri, miks sellel tööl on nii suur töötasu ja kas kusagil on konks? Kontrolli tööandja tausta ja usaldusväärsust: guugelda internetist, otsi infot sotsiaalmeediast, vaata www.teatmik.eee-äriregistrist, e-krediidiinfost, või Maksu- ja Tolliameti kodulehelt.

Enne kui lähed välismaale tööle

Igal riigil on omad maksuseadused. Tutvu kindlasti selle riigi seadustega, kuhu plaanid tööle minna. Infot saad töökohariigi saatkonnast Eestis ja selle riigi maksuametist.

Teiste riikide maksuametite andmed leiad Euroopa Komisjoni veebilehelt.

Viimati uuendatud 31.08.2023

Kas sellest lehest oli abi?