Sa oled siin

Ühine põllumajanduspoliitika (ÜPP) ja eksporditoetused

Ühine põllumajanduspoliitika (ÜPP) ja põllumajandussaaduste ekspordi ja impordilitsentsi


Litsentse kasutatakse põllumajandustoodetega kauplemisel väljaspool Euroopa Liitu asuvate riikidega. Litsentside ülesanne on impordi ja ekspordi kohta andmete kogumine ning imporditariifikvootide administreerimine. Eestis administreerib litsentside väljastamist ja imporditariifikvoodi süsteemi Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA).

Selleks, et põllumajandustooteid importida või eksportida, peab ettevõtja kauba deklareerimisel esitama Maksu- ja Tolliametile antud toote kohta väljastatud kehtiva litsentsi. Litsentse ei ole vaja siis, kui eksporditavad või imporditavad kogused on väikesed (kogus sõltub tooteliigist, nt riisi impordi puhul on selleks 1000 kg).

Litsentsid annavad selle omanikule õiguse ja kohustuse importida või eksportida kehtivusaja jooksul litsentsil olevaid tooteid/kaupu ettenähtud koguses.

Litsentsikohustus impordi puhul:
  • riis
  • seemned
  • lina ja kanep
  • põllumajanduslikku päritolu etüülalkohol
Litsentsikohustus ekspordi puhul:
  • riis

Toll kinnitab deklarandile või eksportijale kauba väljaviimist vastavalt rakendumääruse (EL) nr 2015/2447 artiklile 334.

Litsentsi alla kuuluvate toodete eksportimisel või importimisel esitatakse Maksu- ja Tolliametile koos deklaratsiooniga Agrim või Agrex litsents. Maksu- ja Tolliamet teeb litsentsi kasutamise kohta mahakanded.

Deklarant/eksportija peab esitama PRIA-le:

  1. ECS2 või ECS2BRD süsteemi ajaloo lehe väljatrüki, kus tollideklaratsioon on olekus „eksporditud” ja näha on sõnumit „518” ning
  2. EAD/tollideklaratsiooni väljatrüki koos lisalehega, kus esitatud dokumentides on näha litsentsi number.

Toll teeb väljatrükkidele kinnitusmärke, lisades tolliasutuse pitsati jäljendi, kuupäeva ja allkirja.

 

Eksport ÜPP raames

Pealkiri Kuupäev
T5 kasutamine ekspordil (301.55 KB, PDF) kuni 30. aprill 2016 22.04.2014
Ekspordilitsentsi Agrex näidis (424.59 KB, PDF) (muutmisel 2016. a) 27.06.2007

 

23.03.2021