Sa oled siin

Juurdepääsetavus

Teie ees olev koduleht on ehitatud ja koostatud nii, et see vastaks WCAG 2.0 AA juurdepääsetavuse suunistele. See tähendab, et on kasutatud teatud tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad kodulehe sisu tarbida nägemis-, kuulmis-, füüsilise, kõne-, tunnetusliku, keele-, õppimis- ja neuroloogiliste puudustega kasutajatel.

Lisaks on võimalik info juurdepääsetavust parandada oma arvutit brauseri- ja operatsioonisüsteemi tasemel seadistades. Alljärgnevalt anname ülevaate põhilistest abivahenditest.

Põhjalikum samateemaline juhend on kättesaadav http://www.abilitynet.org.uk/mcmw/ (inglise keeles).
 

Klaviatuuriga navigeerimine


Sellel kodulehel on võimalik navigeerida ainult klaviatuuri abil. Navigatsioon toimub klahvi Tab abil. Iga vajutusega liigub fookus järgmisele elemendile. Hetkel aktiivset elementi märgib värvimuutus ja kastike selle ümber. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi Enter.

Esimesed 3 linki, mis sellisel viisil navigeerides aktiivseks muutuvad, on tavakasutaja eest varjatud ning mõeldud spetsiaalselt klaviatuuriga navigeerijatele. Need on vastavalt „Liigu edasi põhisisu juurde”, „Juurdepääsetavus” ja „Lülita kõrgkontrastsust”.

„Liigu edasi põhisisu juurde” jätab vahele päise ja vasaku paani ning hüppab lehe põhisisu juurde. „Juurdepääsetavus” viitab sellele samale lehele, millel praegu olete. „Lülita kõrgkontrastsust” vahetab lehe kujunduse kõrgkontrastseks – tekst muutub valgeks, lingid kollaseks ja taust mustaks.
 

Sisu suurendamine


Veebilehitsejad


Sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust.

Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all klahvi Ctrl (OS X operatsioonisüsteemis klahvi Cmd) ja samal ajal vajutada kas klahvi + või -.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoides all klahvi Ctrl ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt klahvidele Ctrl ja 0.

Näide sisu suurendamise kohta veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsuse abil

Eraldiseisvad programmid


Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7 ja uuemates operatsioonisüsteemides leiate programmi nimega Magnifier, kui vajutate all vasakul Start menüü nupule, trükite Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutate Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta.

Operatsioonisüsteemis Windows XP leiate Magnifier’i, kui liigute Start All Programs Accessories – Accessibility Magnifier.

Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple'i menüü – System Preferences Accessibility (või Universal Access) – Zoom.
 

Veebilehitseja laiendused


Veebilehitsejate jaoks on olemas suurendamist võimaldavad laiendused, mis täiendavad veebilehitseja olemasolevat funktsionaalsust. Näiteks Firefoxi jaoks Zoom Page, mis lubab suurenda nii kogu lehte kui ka ainult teksti; Chrome'i jaoks Auto Zoom.

 

Värvide muutmine


Sellel veebisaidil on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.

Kõrgkontrastsesse vaatesse sisenemiseks ja vaatest väljumiseks vajutage siia või navigeerige klahviga Tab viiteni „Lülita kõrgkontrastsust”. Leht laeb ennast uuesti ning sisuosa taust muutub mustaks, lingid kollaseks ning tekst valgeks. Sellises olekus on paremini välja toodud ka elemendi fookus – jäme täpiline joon.

Kõrgkontrastse vaate näide

 

Ekraanilugeja kasutamine


Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda – näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks.

Sellel kodulehel esitatud sisu on loodud vastavalt ekraanilugejatele arusaadavatele standarditele ja nii, et igat tüüpi visuaalset sisu on teises vormis võimalik taasesitada. Näiteks on piltidel küljes tekstilised kirjeldused, video all on toodud kirjeldus videopildis juhtuva kohta, struktuursete elementide paigutus ja järjekord arvestab ekraanilugeja liikumist ekraanil ning võimaldab infot tarbida loogilises järjekorras.

Valik populaarseid ekraanilugejaid:
  • JAWS (Windows)
  • VoiceOver (OS X, tasuta, sisseehitatud)
  • NVDA (Windows, tasuta)
  • SystemAccess (Windows)
     
14.11.2019