Millal ja kuidas peab välistudeng oma tulud Eestis deklareerima

Kui oled 2022. aastal Eestis lisaks õppimisele ka töötanud või muul moel tulu teeninud, siis võib sul olla kohustus esitada tuludeklaratsioon ja tasuda saadud tulult maksud. Või siis on sul hoopis võimalus enammakstud tulumaks tagasi saada.

2022. aasta tulude deklareerimine toimub Eestis 15. veebruarist 2. maini 2023. Deklaratsiooni saab esitada nii elektrooniliselt Maksu- ja Tolliameti e-teenuste keskkonnas e-MTA kui ka teenindusbüroodes, kus saab tellida paberil eeltäidetud deklaratsiooni.

Soovitatav on kasutada elektroonilist varianti, kuid see on võimalik vaid Eesti või mõne teise Euroopa Liidu (EL) riigi või Norra, Islandi ja Liechtensteini maksuresidendil. Küsimuste korral tuleks kõigepealt uurida Maksu- ja Tolliameti kodulehte, kus on nii eesti, vene kui ka inglise keeles vastused kõige enam levinud küsimustele. Infot saab kolmes keeles ka e-posti aadressil [email protected] ja infotelefonil +372 880 0811.

Kui sul pole võimalik deklaratsiooni elektrooniliselt esitada, saad teenindusbüroost küsida eeltäidetud deklaratsiooni ja selle paberil esitada.

Deklaratsioonivormi saad välja printida ka vormide lehelt, selle ise täita ning allkirjastatult Maksu- ja Tolliametisse saata.

Koju kellelegi ette tuludeklaratsioone ei saadeta.

Tõendeid tulude või kulude kohta pole vaja enne esitada, kui neid pole eraldi küsitud.

Kindlasti mitte! Kui sul on küsimusi, millele sa ei leia vastust meie kodulehelt, siis kirjuta [email protected] või helista infotelefonile +372 880 0811. Teenindatakse eesti, vene ja inglise keeles.

Kui siiski vajad nõustamist büroos või soovid esitada tuludeklaratsiooni paberil, siis ära pöördu 15. veebruarist kuni märtsi alguseni – sellel ajal on teenindusbüroodes pikad järjekorrad ning ei ole välistatud, et viiruste leviku tõkestamiseks tuleb oodata õues, ootejärjekord võib olla tundide pikkune.

Tuludeklaratsioon tuleb esitada kahel juhul.

  1. Kui oled teeninud tulu ja sellelt on tulumaks kinni pidamata – näiteks oled töötanud töölepinguta ja saanud palka kas sularahas või ülekandega, aga tööandja sinu töötamist ei registreerinud ja töötasult makse ei maksnud. Või teenisid tulu näiteks Bolti või Uberiga taksot sõites või toidukullerina – ka sellisel juhul tuleb sul teenitud tulu deklareerida.

  2. Kui oled teeninud tulu, aga tulumaksu kinnipidamisel on jäetud arvestamata seaduses lubatud mahaarvamised. Sellisel juhul on sul õigus saada osa tasutud tulumaksust tagasi, selle eelduseks on aga deklaratsiooni esitamine. Maksuvaba tulu arvutatakse esitatud andmete põhjal tuludeklaratsioonis automaatselt, seda ise arvutada ega tuludeklaratsiooni sisestada pole vaja. NB! Enammakstud tulumaksu tagasisaamiseks pead olema Eesti resident või maksuresident.

Täpsem info lehelt „2022. aasta tulu deklareerimine".

Kui sul juba on Eesti isikukood, ei ole sul vaja taotleda eraldi maksumaksja registrikoodi – sellisel juhul on sinu andmed Maksu- ja Tolliametil olemas. Maksu- ja Tolliametis tuleb ennast maksude tasumiseks registreerida siis, kui sul Eesti isikukood puudub ja ka tööandja pole Maksu- ja Tolliametis sinu töötamist registreerinud.

Kui sa ei tea, millise riigi maksuresident sa oled, võid selle väljaselgitamiseks lugeda infot residentsuse lehelt või pöörduda [email protected].

Aastatel 2018–2022 kehtis kõikidele inimestele üldine maksuvaba tulu aastas kuni 6000 eurot ehk kuus kuni 500 eurot ning maksuvaba tulu kasutamine sõltus inimese aastatulu suurusest. See maksuvaba tulu arvutamise kord on aluseks ka 2022. aasta kohta residendist füüsilise isiku tuludeklaratsiooni esitamisel.

Alates 1. jaanuarist 2023. aastal on Eestis maksuvaba tulu kuni 7848 eurot aastas ja selle lõplik suurus sõltub kogu aastatulust. Lisainfo maksuvaba tulu kohta.

Enammakstud tulumaksu tagasisaamiseks ja mahaarvamisteks pead olema Eesti või mõne teise ELi riigi või Norra, Islandi ja Liechtensteini maksuresident.

Õigus tulumaksutagastusele tekib näiteks siis, kui tööandja on sinu töötasust kinni pidanud rohkem tulumaksu (sul on osa maksuvabast tulust kasutamata jäänud). Kui aga tulumaksu on kinni peetud vähem, tuleb see töötajal pärast tuludeklaratsiooni esitamist tasuda. Lõplikult selgub see pärast tuludeklaratsiooni esitamist.

Lisaks on võimalik tuludeklaratsioonis Eestis maksustatavat tulu vähendada, kui pead üleval kahte või enamat alaealist last. Kahe või enama lapse maksusoodustuse saamiseks piisab, kui sisestada tuludeklaratsioonis laste isikukoodid, seejärel arvutatakse mahaarvamine automaatselt, samuti välistatakse samade laste soodustuse topelt kasutamine mitmes deklaratsioonis

Samuti saab tuludest kuni 1200 euro eest maha arvata eluasemelaenu intresse, koolituskulusid, annetusi jm. Mahaarvamised ei saa ületada 50% inimese sama maksustamisperioodi Eestis maksustatavat tulu.

Täpsem info maksusoodustuste kohta

Kui sul on Eesti isikukood, saad Maksu- ja Tolliameti e-teenuste keskkonnas e-MTA (vali Registrid – Päringud – Minu sissetulekud) oma tuludelt makstud maksude kohta mitmesugust infot ja kontrollida maksuvaba tulu kasutamist aasta jooksul. Samast kohast leiab ka info selle kohta, kui palju on töötasult makstud tulumaksu, sotsiaalmaksu, töötuskindlustusmakset ning kogumispensioni makset.

Kui asusid tööle septembris ja tasu said oktoobris, siis selle kuu töötasu maksude kohta näeb infot alles pärast 10. novembrit.

Kõigi Eesti väljamaksjate aasta jooksul Maksu- ja Tolliametile deklareeritud tasud ja nendelt kinnipeetud tulumaks ning isegi osad mahaarvamised on sinu tuludeklaratsioonis eeltäidetuna juba olemas. Seal on vaja vajadusel teha vaid parandusi ja lisada puuduvad tulud, näiteks välisriigi tulu, ja mahaarvamised.

Sinu maksuvaba tulu suurus oleneb aasta kogutulu suurusest, seega lõplik tulumaksu summa ja see, kas sul on saada osa tulumaksust tagasi või pead hoopis juurde maksma, võib selguda alles tuludeklaratsiooni esitamisel.

Kui sa oled platvormi kaudu tööd teinud ja saadud teenustasult on juba tulumaks kinni peetud, on need andmed sinu deklaratsioonis eeltäidetud ja seda ise deklareerima ei pea.

Kui tulumaksu kinni peetud pole ning sa ei ole andnud platvormile nõusolekut sinu tulude Maksu- ja Tolliametile edastamiseks, pead oma tulu ise deklareerima. Toimi järgnevalt:

  • kui oled platvormi kaudu teinud eraisikuna näiteks väga üksikuid juhuslikke sõite, mida ei saa ettevõtluseks lugeda, deklareeri teenitud tulu alajaotuses „Muu tulu, millelt ei ole tulumaksu kinni peetud“. Seejuures tuleb deklareerida teenuse eest saadud summa, millest kulusid (nt platvormi teenustasu, kütus, autoremont, rehvid jne) maha arvata ei saa.

  • kui teenuse pakkumine on püsiv (näiteks mitmel korral nädalas), on tegemist juba ettevõtlusega. Tulud tuleb samuti deklareerida, kuid ettevõtlustulu hulgas ja maksta ka sotsiaalmaks. Edaspidiseks maksukohustuse lihtsamaks täitmiseks soovitame sul endale luua ettevõtluskonto – sellisel juhul ei pea edaspidi ise oma tulu deklareerima ja makse tasuma, vaid andmed on deklaratsioonis eeltäidetud ja maksud automaatselt tasutud ning ka platvormi teenustasu võetakse enne maksustamist kuluna arvesse.

Täpsemalt sõidujagamisplatvormi kaudu taksoveoteenust osutavate autojuhtide tulu maksustamisest

Ülikooli makstav stipendium üliõpilasele on maksuvaba ning seda ei deklareerita.

Täpsemalt stipendiumi maksustamisest

Eestis saab veebikeskkonnas tuludeklaratsiooni esitada ja mahaarvamisi (enammakstud tulumaksu tagasi saada) teha vaid Eesti või mõne teise ELi riigi või Norra, Islandi ja Lichtensteini maksuresident.

Kui kolmandatest riikidest pärit tudeng ei ole muutunud Eesti maksuresidendiks, on töötasu maksustatav esimesest eurost ning maksuvaba tulu arvesse võtta ei saa.

Enda Eesti maksuresidendiks registreerimist saad taotleda näiteks siis, kui viibid vähemalt 183 päeva jooksul 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul Eestis ning sul ei ole abikaasat või alaealisi lapsi välisriigis.

Täpsemalt mitteresidendi tulu maksustamisest

Viimati uuendatud 29.01.2024

Kas sellest lehest oli abi?