Tulude deklareerimisest välismaalt Eestisse tööle tulnud töötajale

Igal aastal pöördub Maksu- ja Tolliametisse aina enam välisriikidest Eestisse tööle tulnud inimesi, kes uurivad, kas nad peaksid tuludeklaratsiooni esitama ja kas neil on õigus osa makstud tulumaksust tagasi saada. Sellel lehelt leiate vastused enamlevinud küsimustele.

Kindlasti mitte! Kui teil on küsimusi, millele te ei leia vastust meie kodulehelt, siis kirjutage eraklient@emta.ee või helistage infotelefonile +372 880 0811. Teenindame nii eesti, vene kui inglise keeles.

Kui siiski vajate nõustamist büroos, siis ärge pöörduge vahemikus 15. veebruarist kuni märtsi alguseni – sellel ajal on teenindusbüroodes pikad järjekorrad ning koroonaviiruse leviku tõkestamiseks tuleb oodata õues, ootejärjekord võib olla tundide pikkune. Tulude deklareerimine kestab 30. aprillini ning soovitame mitte kiirustada.

Tulude deklareerimine toimub Eestis 15. veebruarist 30. aprillini. Deklaratsiooni esitamise vajadus sõltub mitmest asjaolust:

  1. Eestis jaotatakse maksustamisel isikud maksuresidentideks ja mitteresidentideks. Reeglina on väljaspoolt Euroopa Liitu pärit töötajad mitteresidendid ja nende töötasult tasub maksud tööandja. Mitteresidendist töötaja ise midagi deklareerima ei pea. Samuti puudub tal õigus enammakstud tulumaksu tagasi saada. Enda Eesti maksuresidendiks registreerimist saate taotleda näiteks siis, kui olete 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul viibinud Eestis vähemalt 183 päeva jooksul ning teil ei ole abikaasat või alaealisi lapsi välisriigis. Lõpliku otsuse teeb Maksu- ja Tolliamet.

  2. Enammakstud tulumaksu tagasisaamiseks ja mahaarvamisteks peab olema Eesti või mõne teise Euroopa Liidu riigi või Norra, Islandi ja Liechtensteini maksuresident.

Kui te ei tea, millise riigi maksuresident olete, võib selle väljaselgitamiseks lugeda residentsuse lehelt või pöörduda eraklient@emta.ee.

Kui olete Eestis maksuresident, siis tuleb siin deklareerida kogu oma tulu, sh ka teistes riikides teenitud tulu.

Kui olete mitteresident, siis tuleb Eestis deklareerida ainult Eestist teenitud tulu.

Lisainfo mitteresidendi Eesti tulu maksustamise kohta

Eestis on maksuvaba tulu kuni 6000 eurot aastas ja selle lõplik suurus sõltub kogu aastatulust. Lisainfo maksuvaba tulu kohta

Õigus tulumaksutagastusele tekib maksuresidendil näiteks siis, kui tööandja on töötasust kinni pidanud rohkem tulumaksu (teil on osa maksuvabast tulust kasutamata jäänud). Kui aga tulumaksu on kinni peetud vähem, tuleb see töötajal pärast tuludeklaratsiooni esitamist tasuda. Lõplikult selgub see pärast tuludeklaratsiooni esitamist.

Lisaks on võimalik tuludeklaratsioonis Eestis maksustatavat tulu vähendada, kui peate üleval kahte või enamat alaealist last. Kahe või enama lapse maksusoodustuse saamiseks piisab, kui sisestada tuludeklaratsioonis laste isikukoodid, seejärel arvutatakse mahaarvamine automaatselt, samuti välistatakse samade laste soodustuse topelt kasutamine mitmes deklaratsioonis

Samuti saab tuludest kuni 1200 euro eest maha arvata eluasemelaenu intresse, koolituskulusid, annetusi jm. Mahaarvamised ei saa ületada 50% inimese sama maksustamisperioodi Eestis maksustatavat tulu.

Täpsem info maksusoodustuste kohta

2020. aasta tulude deklareerimine toimub 15. veebruarist 30. aprillini 2021.

Kuna esimestel nädalatel on väga pikad järjekorrad meie teenindusbüroodes, samuti on kõnejärjekorrad infotelefonidel, siis soovitame mitte kiirustada, deklaratsiooni ei pea esitama esimestel nädalatel.

Deklaratsiooni saab esitada nii elektrooniliselt Maksu- ja Tolliameti e-teenuste keskkonnas e-MTA kui ka teenindusbüroodes, kus saab tellida paberil eeltäidetud deklaratsiooni.

Soovitatav on kasutada elektroonilist varianti, kuid see on võimalik vaid Eesti või mõne teise Euroopa Liidu riigi või Norra, Islandi ja Liechtensteini maksuresidendil. Küsimuste korral soovitame kõigepealt uurida meie kodulehte, kus on nii eesti, vene kui ka inglise keeles vastused kõige enam levinud küsimustele. Infot saab kolmes keeles ka e-posti aadressil eraklient@emta.ee ja infotelefonil +372 880 0811.

Kui teil ei ole võimalik deklaratsiooni elektrooniliselt esitada, saab teenindusbüroost küsida eeltäidetud deklaratsiooni ja selle paberil esitada.

Deklaratsioonivormi saad välja printida ka vormide lehelt, selle ise täita ning allkirjastatult Maksu- ja Tolliametisse saata.

Koju kellelegi ette tuludeklaratsioone ei saadeta.

Tõendeid tulude või kulude kohta pole vaja enne esitada, kui neid pole eraldi küsitud.

Maksu- ja Tolliamet tagastab enammakstud tulumaksu hiljemalt 1. oktoobriks. Samaks tähtajaks tuleb ära maksta vähem tasutud tulumaks.

Kui teil juba on Eesti isikukood, siis ei ole vaja taotleda eraldi maksumaksja registrikoodi – sellisel juhul on teie andmed Maksu- ja Tolliametil olemas.

Maksu- ja Tolliametis tuleb ennast maksude tasumiseks registreerida siis, kui teil Eesti isikukood puudub ja ka tööandja pole Maksu- ja Tolliametis teie töötamist registreerinud.

Viimati uuendatud 30.08.2021

Kas sellest lehest oli abi?