Eestisse kolmandast riigist

Euroopa Liidu välisest riigist (kolmandast riigist) Eestisse saabuv reisija võib maksuvabalt kaasa tuua mittekaubanduslikku laadi kaupa väärtusega kuni 300 eurot, lennu- ja merereisija kuni 430 eurot. Alkoholile, tubakatoodetele ja mootorikütusele on kehtestatud maksuvabad koguselised piirangud.

Kui kaasatoodud kaup on kaubanduslikku laadi või ületab maksuvaba väärtuse või koguse, maksustatakse see tollimaksu, käibemaksu ja/või aktsiisiga.

Teatud kaupade või isiklike asjade (näiteks toidukaubad, ravimid jne) sissetoomisele on kehtestatud erinõuded ning mõnede kaupade sissetoomine on keelatud.
Lugege rohkem: Keelatud ja eriloaga kaubad

Vahetuskursi päring

Sularaha deklareerimise infosüsteem kasutab Eesti tollitariifistikus olevaid vahetuskursse.

Venemaalt on keelatud importida

Lisaks muudele keelatud kaupadele on Euroopa Liidu sanktsioonide tõttu keelatud Venemaalt importida kaupu, mille müük toob Venemaale märkimisväärset tulu. Sellised kaubad on näiteks:

  • alkohol
    NB! Lubatud on ainult õlut 16 liitrit, veini 4 liitrit, lahjat alkoholi (nt siidrit, vahuveini) 2 liitrit.
  • tubakatooted
  • vähid, kaaviar, kaaviariasendaja
  • riideesemed (sh naiste- ja tüdrukute riided)
  • jalatsid
  • rahakotid, käekotid, reisikotid
  • kosmeetika- ja juuksehooldusvahendid
  • hügieenitarbed
  • kodumasinad
  • leed- ja muud lambid, valgustid
  • nutikellad
  • fototehnika, binoklid jm optika
  • CD-plaadid, vinüülplaadid, mälupulgad (ehk andmekandjad üldiselt)
  • kuld, kuldmündid, kuldehted, kullassepatooted
  • puhastusvahendid (k.a. veepuhastustabletid ja desinfitseeritavad vahendid)
  • kemikaalid
  • teatud väetised
  • puit, puittooted ja papp
  • mööbel
  • raud- ja terastooted
  • tsemendist, betoonist või tehiskivist tooted
  • klaas ja klaasanumad
  • uued kummist õhkrehvid

Kaupade täielik loetelu on Nõukogu määruse (EL) 833/2014 artikli 3i lisas XXI.

Importida on keelatud ka Krimmi, Sevastopoli, Donetski ja Luganski oblasti päritoluga kaupu.

Juhime tähelepanu, et rahvusvahelise sanktsiooni rikkumise eest on ette nähtud kas rahaline karistus või kuni viieaastane vangistus.

Euroopa Liidu Nõukogu võttis 18.12.2023 vastu Venemaale kehtestatud sanktsioonide XII paketi, millega on muuhulgas täpsustatud mootorsõidukite Euroopa Liitu sisenemise võimalusi

XII paketiga võimaldatakse diplomaatiliste registreerimismärkidega mootorsõidukite Euroopa Liitu (EL) sisenemine, kui need on vajalikud diplomaatiliste ja konsulaaresinduste, sealhulgas delegatsioonide, saatkondade ja missioonide või rahvusvahelise õiguse kohaselt puutumatute rahvusvaheliste organisatsioonide toimimiseks või nende töötajatele ja nende lähisugulastele isiklikuks kasutamiseks.

Pädevatele asutustele antakse võimalus tingimustel, mida nad peavad asjakohaseks, lubada ELi siseneda sõidukil, mida ei ole ette nähtud müügiks ja mis kuulub liikmesriigi kodanikule või mõnele tema lähimale pereliikmele, kelle elukoht on Venemaal ja kes sõidab selle sõidukiga ELi üksnes selle isikliku kasutamise eesmärgil. See tähendab, et igale liikmesriigile jäetakse läbi pädevate asutuste võimalus lubada või keelata selliste sõidukite Euroopa Liitu sisenemine. Eesti pädevad asutused on alates 13.09.2023 kohaldanud Venemaa Föderatsiooni numbrimärkidega sõidukitele ELi sisenemise keeldu. Sama praktikaga jätkatakse ka edasi. See tähendab, et Eesti piiripunktide kaudu ei lubata Venemaa Föderatsiooni numbrimärkidega sõidukite sisenemist olenemata selle omaniku või kasutaja viibimise alustest Eestis või Euroopa Liidus.

XII paketiga seadustati juba Euroopa Liidu territooriumil olevate Venemaa Föderatsiooni numbrimärkidega mootorsõidukite registreerimine liikmesriigis. Euroopa Liitu registreerimist lubatakse kõikidele neile sõidukitele, mis on liidu territooriumile sisenenud enne 19.12.2023 (kaasa arvatud). Täpsemalt vaadake küsimuste ja vastuste rubriigist.

Venemaa Föderatsiooni numbrimärki kandvatel transpordivahenditel lubatakse jätkuvalt välispiiri kaudu Eestist lahkuda või ületada Euroopa Liidu sisepiire.

Autod seisvad ummikus, pidurituled põlevad

     

Kõik tollideklaratsioonid, mis esitatakse sõidukite tollis deklareerimiseks, lahendatakse juhtumi kaupa. Isikutel, kes soovivad oma sõidukid tollis deklareerida, soovitame enne kontrollida, kas sõidukite Eestis registreerimine on võimalik, vastasel juhul võib juhtuda, et tasute tollimaksud, kuid sõidukit liiklusregistrisse kanda ei saa.

1. Kas Soomest, Rootsist või näiteks Lätist saab Eestisse Vene numbrimärkidega sõidukiga?
Eesti ei takista Vene numbrimärkidega sõidukite liikumist Euroopa Liidu siseselt. Läti on teavitanud, et lubab Venemaa numbrimärkidega sõidukitel oma territooriumil liikuda vaid selleks, et riigist läbi sõita. Venemaal registreeritud sõiduk võib Läti territooriumi läbida ainult ühe korra. Enne riiki sisenemist peavad isikud e-teenuste kaudu andma Läti liiklusohutuse direktoraadile informatsiooni sõiduki, juhi ja ajaperioodi kohta, mille vältel sõiduk Lätis liikluses osaleb. See aeg ei tohi ületada 24 tundi. ERR uudis: "Läti keelab Venemaal registreeritud sõidukid"

2. Kas Eestist võib Soome, Rootsi või Lätti liikuda Venemaa Föderatsiooni numbrimärkidega sõidukiga?
Eesti ei takista Vene numbrimärkidega sõidukite liikumist Euroopa Liidu siseselt. Läti on teavitanud, et lubab Venemaa numbrimärkidega sõidukitel oma territooriumil liikuda vaid selleks, et riigist läbi sõita. Venemaal registreeritud sõiduk võib Läti territooriumi läbida ainult ühe korra. Enne riiki sisenemist peavad isikud e-teenuste kaudu andma Läti liiklusohutuse direktoraadile informatsiooni sõiduki, juhi ja ajaperioodi kohta, mille vältel sõiduk Lätis liikluses osaleb. See aeg ei tohi ületada 24 tundi. ERR uudis: "Läti keelab Venemaal registreeritud sõidukid"

3. Millised transpordivahendid sanktsiooni alla kuuluvad? Sõiduautod, bussid, veokid, mootorrattad…?
Keelatud on Vene numbrimärkidega B- ja C-kategooria sõidukite sisenemine Euroopa Liitu. Keelatud on ka Vene transiitnumbritega sõidukite sisenemine.
Lubatud on rohkem kui 10-kohalised reisibussid (sh 1+9) ja mootorrattad.
Liinilubade olemasolu reisibussil ei ole määrava tähtsusega, oluline on istmete arv.

4. Kas Venemaa Föderatsiooni numbrimärkidega kiirabiautod või muud eriotstarbelised sõidukid tohivad Euroopa Liitu siseneda?
Kiirabiautod ja muud eriotstarbelised sõidukid tohivad jätkuvalt Euroopa Liidu – Venemaa Föderatsiooni piiri ületada. Eriotstarbeliste sõidukite piiriületuse puhul kontrollitakse konkreetse sõidu eesmärki.

5. Mida tähendab vabasse ringlusesse deklareerimine?
Vabasse ringlusesse deklareerimine tähendab sõiduki kohta vaba ringluse tollideklaratsiooni esitamist koos maksude tasumisega. Isikud, kelle alaline elamiskoht on Euroopa Liidus ja kes toimetavad Euroopa Liitu kolmandast riigist sõiduki, kohustuvad koheselt piiriületuse järgselt sõidukid deklareerima vabasse ringlusse, tasuma maksud ning registreerima sõidukid Transpordiametis. Kui kolmanda riigi isik sisenes Euroopa Liitu ajutiselt, kuid on nüüd seoses elamisloa saamisega või elukoha vahetusega Euroopa Liidu isik, on tal kohustus koheselt sõiduk vabasse ringlusesse deklareerida. Sõiduki registreerimisel lähtutakse liiklusseadusest.

6. Kas vabasse ringlusse deklareerimisel tuleb alati tasuda maksud?
Üldise põhimõttena tuleb isikul tasuda tollimaks ja käibemaks. Isikutel, kes vastavad ümberasuja tingimustele, on võimalik taotleda maksuvabastust. Sõiduautode tollimaksumäär on 10% kauba tolliväärtusest, lisaks tuleb tasuda ka käibemaks.

7. Kas maksusummasi on võimalik ajatada?
Jah, palume lugeda täpsemalt artiklist „Maksuvõla ajatamine".

8. Mida teha sõidukiga, mida ei soovita vabasse ringlusesse deklareerida?
Sellised sõidukid tuleb Venemaale tagasi viia. 

9. Kuidas käituda, kui sõiduk kuulub Vene isikule, kes ei ela alaliselt Euroopa Liidus?
Nimetatud sõidukit ei ole võimalik deklareerida ega registreerida ning soovitame selle Venemaale tagasi toimetada.

10. Kes tohib üle piiri Venemaa Föderatsiooni registris olevaid sõidukeid Euroopa Liitu toimetada?
Üle piiri on lubatud toimetada ainult diplomaatilise numbrimärgiga sõidukeid, mootorrattaid, rohkem kui 10-kohalisi busse ja erisõidukeid (nt abi osutav kiirabi). Lubavaid erandeid isikute osas ei ole kehtestatud.

11. Mida teha sõidukiga, mida soovitakse vabasse ringlusse deklareerida ja liiklusregistrisse kanda?
Sõidukid, mis on toimetatud Eestisse enne 19.12.2023, on lubatud deklareerida vabasse ringlusesse tingimustel:

  • sõiduki omanik on Euroopa Liidu isik (ELi kodanik või Eesti elamisluba omav isik)
  • sõiduk peab asuma Eestis
  • isik esitab tollile sõiduki omandit tõendava dokumendi
  • omandi üleminek on toimunud enne 19.12.2023
  • isikul on olemas tollideklaratsiooni täitmiseks vajalikud andmed (sh tolliväärtus)

Isik esitab Maksu- ja Tolliametile tollideklaratsiooni ning tasub nõuetekohaselt maksud. Seejärel on isikul kohustus koheselt, kuid mitte hiljem kui 5 päeva jooksul sõiduk registreerida. Eelnevalt soovitame isikul veenduda, et ta sõiduk vastab Euroopa Liidu tehnonõuete.

Tollideklaratsiooni esitamiseks soovitame kasutada tolliagentide abi.
Tollideklaratsiooni täitmise juhised
NB! Kui kaup oleks tulnud deklareerida juba esimesel sisenemisel, on tollil õigus nõuda lisaks tollimaksule ka tollimaksult intresse.

12. Millele pöörata tähelepanu tollideklaratsiooni andmete täitmisel?

  • Tolliväärtus — märkige sõiduki eest tegelikult makstud hind või hind, mis oleks tulnud maksta (kingitused jne), kui sõiduk oleks ostetud. NB! Tollil on õigus määrata sõidukile tolliväärtus, kui deklareeritud väärtuse osas tekkib kahtluseid.
  • Lisakoodidest märkige deklaratsioonile Y859 ja Y920.
  • Valige tagantjärgi deklareerimine ja kaupade esitamise kuupäevaks märkige Euroopa Liitu saabumise kuupäev või kui Euroopa Liitu saabumine toimus enne 1.07.2021, siis märkige kuupäevaks „1.07.2021".
  • Kaubakood 8703.

Tubakatoodete, alkoholi ja mootorikütuse maksuvabad kogused

Aktsiisikaupadele (alkoholile, tubakatoodetele ja kütusele) rakendub aktsiisivabastus ainult juhul, kui kaupa tuuakse mitteärilisel eesmärgil. Aktsiisikaup loetakse väljastpoolt Euroopa Liitu soetatuks, kui reisija ei ole Eestist väljumisel deklareerinud aktsiisikauba olemasolu ja selle kogust.

Eestisse saabuval vähemalt 18-aastasel reisijal on lubatud kalendrikuu jooksul esmakordsel ja teistkordsel saabumisel tuua koos temaga liikuvas pagasis tubakatooteid järgmistes kogustes:

  • 40 sigaretti* (lennureisijal kuni 200 sigaretti) või
  • 100 sigarillot* või
  • 50 sigarit* või
  • 50 grammi suitsetamistubakat (sh vesipiibu tubakas), mille hulgas võib olla kuni 20 grammi kuumutamise teel tarbitavat tubakatoodet* (lennureisijal kuni 250 grammi suitsetamistubakat, mille hulgas võib olla kuni 100 grammi kuumutamise teel tarbitavat tubakatoodet);
  • 120 grammi tubaka tahket aseainet (sh tubakavaba huuletubakas),
  • 20 milliliitrit tubakavedelikku (alates 01.01.2023) või
  • 20 grammi muud alternatiivset tubakatoodet;
  • üks pakk käitlemiseks keelatud suitsuvaba tubakatoodet tingimusel, et ühes pakis ei ole toodet rohkem kui 50 grammi.
    Keelatud suitsuvabad tubakatooted on närimistubakas, nuusktubakas ja suukaudseks kasutamiseks mõeldud tubakas, mille tarvitamiseks ei ole vaja põlemisprotsessi.

Tärniga (*) märgitud koguseid on lubatud ka kombineerida, arvestusega, et iga kogus on 100% ja kokku saab tuua 100%.
Kombineeritud näide: 20 sigaretti (50% 40 sigaretist) ja lisaks 25 sigarit (50% 50 sigarist).

Reisija Eestisse saabumisel kalendrikuu jooksul kolmandal korral, v.a suitsuvaba tubakatoote puhul, võib Maksu- ja Tolliamet kohaldada täiendavat aktsiisivabastust juhul, kui reisija tõendab, et tubakatoodete toomine on juhuslikku laadi.

Reisijatele, kes saabuvad õhusõiduki, rongi ja laevaga, ei rakendata tubakatoodete aktsiisivabastuse piiriületuste sageduse piirangut.

Eestisse saabuval vähemalt 18-aastasel reisijal on lubatud kalendrikuu jooksul esmakordsel Eestisse saabumisel tuua koos temaga liikuvas pagasis alkoholi järgmistes kogustes:

  • veini kuni 4 liitrit (v.a vahuveini, liköörveini),
  • õlut kuni 16 liitrit,
  • lisaks 2 liitrit alkohoolseid jooke alkoholisisaldusega kuni 22% (sh vahuveini, liköörveini)* või
  • 1 liiter kanget alkohoolset jooki (alkoholisisaldusega üle 22%)*. NB! Lubatud tuua ainult juhul, kui see ei ole toodetud Venemaal ja seda ei tooda Venemaalt.

Tärniga (*) märgitud koguseid on lubatud ka kombineerida, arvestusega, et iga kogus on 100% ja kokku saab tuua 100%.
Kombineeritud näide: 1,5 l kuni 22%-list jooki (75% 2-liitrist) ja lisaks 0,25 l üle 22%-list jooki (25% 1-liitrist).

Reisija teistkordsel Eestisse saabumisel sama kalendrikuu jooksul võib Maksu- ja Tolliamet kohaldada täiendavat aktsiisivabastust juhul, kui reisija tõendab, et alkoholi toomine on juhuslikku laadi.

Reisijatele, kes saabuvad õhusõiduki, rongi ja laevaga, ei rakendata alkoholi aktsiisivabastuse piiriületuste sageduse piirangut.

  • Aktsiisivabastus esmakordsel Eestisse saabumisel

Mootorsõidukiga (sh veemootorsõidukiga) Eestisse sisenemisel on aktsiisist vabastatud reisija esmakordsel Eestisse saabumisel kalendrikuu jooksul:

  • standardses kütusepaagis olev mootorikütus (v.a vedelgaas, mida võib aktsiisivabalt tuua ka järgnevatel Eestisse saabumistel);
  • kuni 10 liitrit mootorikütust kütusekanistris,

mis on mõlemal juhul ette nähtud tarbimiseks samas mootorsõidukis.

  • Täiendav aktsiisivabastus järgnevatel Eestisse saabumistel

Reisija järgnevatel Eestisse saabumistel sama kalendrikuu jooksul võib Maksu- ja Tolliamet mootorikütusele rakendada täiendavat aktsiisivabastust kahel juhul.

  1. Kui on täidetud mõlemad tingimused:
  • reisija on eelneva 6 kalendrikuu jooksul mootorsõidukiga Eestisse saabunud kuni 3 korral
  • reisija piiriületuse peamine eesmärk ei ole kütuse toomine.
  1. Kui reisija esitab teavituse Eestist sõiduki paagis välja viidava kütuse kohta.

Mootorikütusele aktsiisivabastuse kohaldamisel loetakse reisijaks sõiduki aktiivne kasutaja ehk sõiduki juht.

Aktsiisivaba mootorikütust tohib kasutada vaid sõidukis, millega kütust sisse veeti ning kütuse sõidukist välja võtmine või selle igasugune üleandmine on keelatud. Aktsiisivabastust ei kohaldata, kui sõiduki valdaja tegevusest ilmneb, et kütust veetakse sisse ärilisel eesmärgil.

Tollikoridoride valimine

Kui Eestisse saabudes on piiripunktis kahe koridori süsteem, peab reisija käituma järgmiselt:

  • rohelise koridori valib reisija juhul, kui tal on kaasas kaup, mis ei kuulu deklareerimisele
  • punase koridori valib reisija, kui tal on kaasas deklareerimisele kuuluv kaup, milleks on:
  • kaup, mis ületab oma väärtuselt maksuvaba piirnormi
  • maksuvaba koguselist piirnormi ületav kaup, mis ületab oma koguselt maksuvaba piirnormi
  • eriluba nõudev kaup

Kui te pole kindel, kas teie pagasis olev kaup vajab deklareerimist, valige punane koridor!

Kui piirpunktis puudub kahe koridori süsteem, tuleb kauba maksustamiseks või eriloa esitamiseks pöörduda tolliametniku poole.

Maksuvabastus Ukraina sõjapõgenikele isiklike kaupade deklareerimisel

Kõik Ukrainast Euroopa Liitu toodud kaubad tuleb deklareerida, täites tollideklaratsiooni tolliinfosüsteemis Impulss.

Ukraina sõjapõgenikud saavad deklareerida oma isiklikud asjad, sealhulgas Ukrainast toodud sõidukid, maksuvabalt. See tähendab, et Ukraina sõjapõgenikud ei maksa tavapäraseid impordimakse (tollimaks ja käibemaks). Tollideklaratsiooni esitamiseks soovitame pöörduda tolliagentuuri poole.

Maksuvabastuse tingimuseks on, et isik peab olema Ukrainast lahkunud pärast 24. veebruari 2022 ning omama Politsei- ja Piirivalveameti antud ajutist kaitset (ukraina keeles).

Deklareerimisel tuleb tollideklaratsiooni juurde esitada:

  • esmane ajutise tähtajalise elamisloa andmise otsus ajutise kaitse alusel ja
  • kehtiv elamisluba (või selle pikendamise positiivne otsus);
  • auto deklareerimisel ka auto omamist tõendavad dokumendid.

Viimati uuendatud 28.02.2024

Kas sellest lehest oli abi?