Välismaal saadud tulu tuleb Eestis deklareerida
Residendist füüsilised isikud peavad Eestis deklareerima nii Eestis kui ka välismaal kõikidest tuluallikatest saadud tulud. Et erinevates riikides teenitud tulusid ei maksustataks topelt, lähtutakse maksustamisel siseriiklikult kehtestatud topeltmaksustamise vältimise sätetest ning riikidevahelistest topeltmaksustamise vältimise lepingutest.
Füüsiline isik peab deklareerima kõik maailmas teenitud tulud ja tasuma juurdemääratud maksud Eestis ka siis, kui ta viibib Eestist väljaspool kauem kui 183 päeval 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul, kuid tema elukoht Eestis säilib. Tulumaksuga maksustamise mõttes on isiku elukoht või tegelik Eestis viibimine (seega isiklikud ja majanduslikud sidemed riigiga) tema kodakondsusest määravamad.
Eesti residendist füüsiline isik on Eesti elanik või isik, kes on viibinud Eestis 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul vähemalt 183 päeval.
Välisriigi tulud deklareeritakse residendist füüsilise isiku tuludeklaratsiooni lisalehel "Välismaalt saadud tulu".
Isik, kes viibib deklareerimise perioodil välisriigis saab kasutada tuludeklaratsiooni esitamiseks interneti kaudu e-maksuametit .
Välismaa tulud
Eesti residendist füüsiline isik peab vormi A tabelis 8 deklareerima väljastpoolt Eestit saadud tulu: palgatulu, dividendi, ettevõtlustulu, rendi- või üüritulu, litsentsitasu, kunstnikule või sportlasele makstud tasu, intressi, pensioni, erisoodustuse, kultuuri-, spordi- ja teadusalased preemiad, toetused, abirahad, hasartmänguvõidud, kasu vara võõrandamisest, kindlustushüvitised, osanikutulu ja muud Eestis tulumaksuga maksustatava välisriigi tulud.
Residendist füüsilise isiku tuluks loetakse ka proportsionaalne osa Eesti residentide kontrolli all oleva madala maksumääraga territooriumil asuva juriidilise isiku tulust.
Välismaa tulumaksu arvestamine
Välisriigis saadud tulult juba tasutud tulumaks võetakse Eestis tulumaksu arvutamisel arvesse. Kui välisriigis tasutud tulumaks on väiksem Eesti tulumaksuseaduse alusel tuludeklaratsioonis arvutatud tulumaksust, tuleb Eestis välisriigi tulult juurde maksta vahe, mille võrra välisriigi tulumaks on Eestis arvutatud tulumaksust väiksem.
Välisriigis tasutud või kinnipeetud tulumaksu saab deklareerida ja Eestis samalt tulult tulumaksu tasumisel arvesse võtta vaid tulumaksu tasumist tõendava dokumendi alusel.
Millal on välismaalt saadud palgatulud ja dividendid Eestis maksuvabad
Välisriigis töötamise eest saadud tulud, võlaõigusliku lepingu alusel teenuse osutamise eest saadud tasud ning juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikme tasud on Eestis tulumaksuvabad juhul, kui on täidetud kõik järgnevad tingimused:
Samuti on Eestis tulumaksust vabastatud välisriigist saadud dividend, kui dividendi maksmise aluseks olevalt kasumiosalt on tulumaks makstud või kui dividendilt on tulumaks välisriigis kinni peetud.
Kuigi välisriigist saadud maksustatud palgatulult ning dividendilt Eestis tulumaksu enam tasuma ei pea, tuleb need siiski deklareerida tuludeklaratsiooni välismaalt saadud tulu vormi tabelis 8.8. Deklareerida tuleb ka tulu, mida välislepingu alusel Eestis ei maksustata.
Tabelis 8.8 deklareeritud välisriigis juba maksustatud tulule Eestis tulumaksu juurde ei määrata, olenemata välisriigis tasutud tulumaksu summa suurusest.
Välisriigis tulumaksuga maksustatud ja tabelis 8.8 märgitud tulusid ei arvestata Eestis maksustatava tulu hulka.
Euroopa Liidu teise liikmesriigi resident, kes sai vähemalt 75% oma maksustatavast tulust Eestis, saab sellest tulust arvesse võtta tulumaksuseaduse 4. peatükis sätestatud mahaarvamisi, kui ta esitab residendist füüsilise isiku tuludeklaratsiooni (vorm A). Juhul, kui nimetatud isik sai lisaks Eesti tulule väljaspool Eestit tulu, siis seda tulu Eestis ei maksustata, kuid tulu andmed tuleb deklareerida tabelis 8.9.
Välismaalt saadud palgatulu ja dividend maksustatakse Eestis järgmistel juhtudel:
Välisriigis saadud Eestis maksustatav tulu deklareeritakse vormi A tabelis 8.1 (välismaalt saadud tulud).
Välismaal viibitud päevade arvestamine maksuvabastuse kohaldamiseks algab välisriiki töötama saabumise päevast ning ei sõltu kalendriaastast. Päevade arvestusse loetakse töötamise riigis füüsiliselt kohaloldud päevad (kaasa arvatud riiki saabumise ja riigist lahkumise päevad) 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul. Kui isik on viibinud väljaspool Eestit erinevates riikides, siis arvutatakse kõik väljaspool Eestit töötamise eesmärgil viibitud päevad kokku.
Välisriigis tasutud tulumaksu ei tagastata
Kui Eesti residendist füüsiline isik Eestis tulumaksu tasunud ei ole, siis ei ole võimalik talle tulumaksu maksustatavast tulust lubatud mahaarvamistelt tagastada (nt maksuvaba miinimum Eestis, eluasemelaenu intressid, pensionimaksed, koolituskulud), sest välisriigis tasutud tulumaksu Eestis ei tagastata.
Erandina tagastatakse Eestis EL-i Nõukogu direktiivi 2003/48/EÜ alusel välismaal (Austrias, Belgias, Luksemburgis jt) intressilt kinnipeetud tulumaks osas, mis ületab Eesti tulumaksukohustuse. Hoiuseintressidelt kinnipeetud tulumaks deklareeritakse välismaal kinnipidamist tõendava dokumendi alusel tuludeklaratsiooni vormi A tabelis 8.10.
Mahaarvamised alates aastast 2007
Kui välisriigis saadud tulult on välisriigis tasutud sotsiaalkindlustuse (pensioni-, ravi-, emadus-, töötus-, tööõnnetus- või kutsehaiguskindlustuse) maks või makse, mille tasumine oli kohustuslik välisriigi seaduse või välislepingu alusel, võib eelnimetatud maksu või makse Eestis maksustamisele kuuluvast välisriigi tulust maha arvata (deklareeritakse vormi A tabelis 9.9).
Eestis tulumaksust vabastatud tulult välisriigis tasutud sotsiaalkindlustuse maksu või makseid maha ei arvata.
Välisriigist välisvaluutas saadud tulud märgitakse välismaalt saadud tulu vormile välisvaluutas (välja arvatud tabel 8.2 kasu või kahju kohta väärtpaberite võõrandamisest, mis täidetakse Eesti kroonides).
Kuna välisvaluutas saadud tulud arvutatakse ümber Eesti kroonidesse tulu saamise päeval kehtinud Eesti Panga kursi alusel, siis on välisriigi tulude tabelitesse lisatud lahtrid kuupäevade märkimiseks.
Info välismaalt saadud tulude maksustamise ja topeltmaksustamise vältimise kohta
Eesti on paljude riikidega sõlminud tulu- ja kapitalimaksudega topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepinguid, millega on kokku lepitud tingimused millisel juhul ja millises ulatuses lepinguosaliste riikide residentide teisest lepinguosalisest riigist saadud tulu maksustatakse.
Teavet selle kohta, milliste riikidega on Eestil topeltmaksustamise vältimise lepingud sõlmitud ja lepingute terviktekstid leiate Maksu- ja Tolliameti kodulehelt.
Kodulehelt leiate ka üldist infot isikute residentsuse määramise ning välisriigist saadud tulude deklareerimise ja maksustamise kohta.
Infot välisriigi maksustamise kohta saate kõige täpsemalt välisriigi maksuhalduritelt.
Välisriigist saadud tulude deklareerimisel annavad teavet ja abi kõik Maksu- ja Tolliameti teeninduskohad.